453
398083

Johan Jacob Eisenblatter

(Sverige, 1732-1813)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Johan Jacob Eisenblatter
(Sverige, 1732-1813)

POUDREUSE, tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm 1732-1813). Rokoko.

Fanerad med jakaranda, amarant och alm. Beslag av förgylld mässing. I kortsargerna lådor. Uppfällbar skiva. Tygklädd skärm med två ljusarmar av mässing. Uppdragbar spegel. Märkt under uppfällbar skiva EISENBLETER. Längd 65, bredd 37, höjd 103 cm. Nyckel finns.

Senare glas och ljusarmar.