48
421912

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

"Tre män framför kakelugn (gamla minnen)"

Signerad A. Fridell. Troligen utförd 1922. Akvarellerad penn och penselteckning 18 x 26,5 cm.

Karl Haskel, "Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev", 1989, avbildad halvsida i färg, sid 192.