489
407944

SALONGSMÖBEL, fem delar. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bestående av karmstolar, ett par, och stolar, tre stycken. Mahogny, mahognyfaner och mässing. Skurna detaljer av lejonmaskaroner, tassar samt akantusblad och voluter.

Förstärkningar.

Proveniens

Tidigare Fru Ebba Malmborg, Strandvägen 15, Stockholm.

Svenska hem i ord och bilder, 1931, Fru Ebba Malmborgs hem, Strandvägen 15, Stockholm, auktionens stolar avbildade sid 145.