490
417348

STOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Stoppad konturerad rygg. Rikt snidad dekor av musselformationer, akantusblad och voluter. Även baksidan med bildhuggeri.

Proveniens

Gustavianska operahuset (1782-1892), Stockholm. Enligt tradition fick alla anställda ta med sig ett minne från operan innan den skulle rivas och ge plats för det nya operahuset 1892. En kamrer tog med sig sin arbetsstol (auktionens stol).

Vahlne, Bo, Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott, Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Skrifter från Kungl. Husgerådskammaren 12, auktionens stol är närmast identisk med stol 7:16, sid. 148.

Auktionens stol är närmast identisk med de stolar som gjordes 1754 för Adolf Fredriks matsal (Pelarsalen) på Kungl. Slottet. Bo Vahlne skriver sid 147 "Rygglänstolarna kom till utförande 1754. En provstol hade tillverkats av Johan Liung och med den som förebild leverades det ena dussinet efter det andra av olika bildhuggare [...] Lorentz Nordin sågade ut och passade samman alla stolträden till dessa rygglänstolar, medan franska och svenska ornamentbildhuggare skar dekorationerna. Stolarnas måttfulla form ansluter sig till Hårlemans stilideal för rum som med Lovisa Ulrikas ord utmärktes av "grand goût". Auktionens stol har samma rika snidade dekor som de matsalsstolar som gjordes för de kungliga barnen (tolv stolar gjordes dock av denna modell, varav auktionens stol kan vara en av dem). De övriga stolarna för middagsgäster var av något enklare utförande och bara gulmålade istället för förgyllda. Allt för att markera rangskillnaden. Kungen och drottningen hade armlänsstolar.