501
388438

FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny. Rak form med baksvängd rygg och sabelben. Armstöden med voluter. Stoppad sits, armstöd och rygg. Förgyllda beslag i form av rosetter.

Senare dekor.

Troligen efter ritning av Carl Fredrik Sundvall (1754-1831). Jämför hans inredning till Röda salongen på Skottorp, Halland, 1820-1830.