500
409236
STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Fanerade med mahogny, delvis förgyllda. Peltaformad ryggbricka. Snidad blomkrans med bandrosett. Märkta undertill med blyerts "Rosersberg Prinsvåningen". Märkta med rött med Oskar II:s monogram samt inventarienummer 1291, 1292, 1298 resp. 1301.

Smärre lagningar och skador.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 434 - 1 792 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Proveniens

Kronprinsessans förmak (Josefina, gift med Oskar I), västra flygeln, Rosersbergs slott, Uppland.

Övrigt

Rosersbergs arkiv, DI:1, Slottsarkivet, 1828/1842 års inventering ”Tolf stycken stolar af mahogeny med förgyllda Kransar, lika klädsel och öfwerdrag som soffan.” (= ”gult siden och röda snören” samt vitt överdrag). Oskar II:s inventarium kompletterar med upplysning att det var fråga om en gul sidengourgorand. Såväl stolar som soffa finns med samma beskrivning – förkortad – i senare inventarier 1854, 1859 och 1861, hela tiden i samma rum. Efter 1860 (Desiderias död) händer mycket lite på Rosersberg förutom att man successivt flyttar bort olika föremål och överlämnar först den östra flygeln (1862) och senare även den västra till militären.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37