500
409236

Four Swedish Royal Empire chairs.

12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Hammer price
36 000 SEK

Fanerade med mahogny, delvis förgyllda. Peltaformad ryggbricka. Snidad blomkrans med bandrosett. Märkta undertill med blyerts "Rosersberg Prinsvåningen". Märkta med rött med Oskar II:s monogram samt inventarienummer 1291, 1292, 1298 resp. 1301.

Minor damages and repairs.

Provenance

Rosersberg's palace, Uppland.

More information

Rosersbergs arkiv, DI:1, Slottsarkivet, 1828/1842 års inventering ”Tolf stycken stolar af mahogeny med förgyllda Kransar, lika klädsel och öfwerdrag som soffan.” (= ”gult siden och röda snören” samt vitt överdrag). Oskar II:s inventarium kompletterar med upplysning att det var fråga om en gul sidengourgorand. Såväl stolar som soffa finns med samma beskrivning – förkortad – i senare inventarier 1854, 1859 och 1861, hela tiden i samma rum. Efter 1860 (Desiderias död) händer mycket lite på Rosersberg förutom att man successivt flyttar bort olika föremål och överlämnar först den östra flygeln (1862) och senare även den västra till militären.