501
388438

A Swedish Empire 1820/30's armchair.

10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Hammer price
6 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny. Rak form med baksvängd rygg och sabelben. Armstöden med voluter. Stoppad sits, armstöd och rygg. Förgyllda beslag i form av rosetter.

Later brass décor.

More information

Troligen efter ritning av Carl Fredrik Sundvall (1754-1831). Jämför hans inredning till Röda salongen på Skottorp, Halland, 1820-1830.