529
379819

LJUSKRONA, för nio ljus. Tyskland, omkring år 1800.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
12 100 - 14 500 EUR
13 900 - 16 600 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor och spröt. Genombrutna ljusringar i form av vinrankor och palmetter. Dekor av ansiktsmaskaroner. Nedtill grön glasskiva. Height 112, diam 100 cm.

Kompletteringar.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.