LJUSKRONA, för nio ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Stomme av förgylld mässing behängd med prismor och spröt. Genombrutna ljusringar i form av vinrankor och palmetter. Dekor av ansiktsmaskaroner. Nedtill grön glasskiva. Height 112, diam 100 cm.
Kompletteringar.
Proveniens
Esbjörn Kronbergs samling.
×
Logga in
Kunde inte logga in