546
399173

BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Förgylld brons, vit marmor, prismor, och porfyrimiterande glas. Kvadratisk marmorsockel, kolonnskaft av glas, i centrum glasobelisk. Höjd 89 cm.

Porfyrens dyrbarahet gjorde att man under 1700- och 1800-talet imiterade porfyr genom att bemåla glas eller trä.