547
408086

KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Rektangulärt postament med vapentrofé. Stående Mars resp. Minerva vid bladhölstrade skaft med lagerkrans. Svängda bladornerade ljusarmar. Höjd 52,5 cm.