573
381626

GOLVUR. England, 1600-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Fanerat med valnöt och ljust lövträ. Inläggningar av blommor, fåglar och blad. Urtavla märkt "Daniel Le Count London". Med datum, tid och slag. Pendel, två lod och vev medföljer. Höjd 212 cm.

Omarbetad, kompletterad, lagningar, skador.

Daniel Le Count var ursprungligen från Frankrike, men verkade i London och var medlem av The Worshipful Company of Clockmakers 1676-1693. Han var mest känd för sina fickur, men han gjorde även golvur.