574
400028

GOLVUR. England, omkring år 1700.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Fanerat med valnöt och lönn. Urtavla märkt "Simon De Charmes London" (urmakare i London 1691-1730). Med tim-, minut- och sekundvisare samt datum. Höjd 245 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Skador, lagningar, krön och sockel omarbetade.

Proveniens

Ekolsunds slott fram till 1912 då familjen Seton sålde slottet.

Simon De Charmes was a French Huguenot working in London from 1691 to 1730.