580
405128

BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Förgylld brons och Blybergsporfyr. Vitemaljerad urtavla märkt "J: A: Kihlberg Stockholm" (Johan Abraham K., urmakare i Stockholm 1809-43). Halvrund tempelformad underdel med kolonetter och i mitten en sittande hund. Runt urhus flankerat av sfinxer samt krön av fyrfat. Längd 24, bredd 12, höjd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.