581
372101

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons och marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Festeau Le Jeune A Paris" (fransk urmakarsläkt verksamma i Paris på 1700-talet). Urhus flankerat av parställda urnor. Krönande urna. Längd 26,5, höjd 44,5 cm.

Urtavla med små nagg.