604
397741

VATTENKANNA PÅ RECHAUD. Rokoko, 1700-talets mitt.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Koppar. Kanna med graverad dekor av blommor och rocailler. Rechaud med tre svängda ben. Total höjd 32 cm.

Bucklor, lagningar, en fot senare, omarbetad vid handtaget.

Jämför snarlik tekanna med fot i Nationalmuseums samlingar, inventerienummer NMK BS 2539.