633
381015

BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Blybergsporfyr. Rund med inläggningar i mosaik av Grov Granitell (grå), Tinguait (grön), Röd Rännås, Granitell (rosa), samt Hykeberg (svart) och ljus Loka-Risbergsporfyr (vit). Inläggningar i form av en ros med blad i korsstygnsimitation. Skivans diam 51 cm. Senare underrede i empirestil, fanerat med mahogny och bronserade tassfötter. Höjd inkl skiva 78 cm.

Röd ägarmärkning undertill kan inte styrkas. Smärre nagg.

Tilläggslista

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 260, detalj av skiva avbildad på helsida, sid 54.