635
379855

SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Fanerad med mahogny. Skiva av Blybergsporfyr. Beslag av mässing. Översta lådan med fällbar front framför sex små lådor. Undertill tre lådor. Längd 113, bredd 52,5, höjd 97,5 cm.

Senare nyckelskyltar, porfyr med smärre spricka.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.