636
394915

KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 210 - 7 100 EUR
6 480 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Sockel av Blybergsporfyr, kolonn av diabas, kapitäl av Gammal Klitt. Sockelns höjd 46, kolonnens höjd 114, kapitälets höjd 9, total höjd 169 cm.

Omarbetad, nagg.

Tilläggslista

Proveniens: Tidigare Lennartsnäs, Uppland.

Proveniens

Tidigare Lennartsnäs, Uppland. Esbjörn Kronbergs samling.