637
380839

URNOR med LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.

Utropspris
100 000 - 110 000 SEK
8 830 - 9 710 EUR
9 210 - 10 100 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Blybergsporfyr. Halvsfärisk korpus på insvängd låg fot på kvadratisk sockel. Uppsvängd överdel med välvt lock. Lockknopp av förgylld brons i form av pinjekotte. Höjd 39, diameter 26 cm.

Nagg.

Tilläggslista

Proveniens

Dessa två urnor finns upptagna i brukspatronen och bergsrådet Christoffer Myhrmans bouppteckning år 1811 "Stora salen... 2 urnor af porphyr a 3 sk-6.". Därefter i arv till Esaias Tegnér, i vars bouppteckning de upptas från 1847 "Möbler Nedre Våningen, Stora Förmaket... 2 Porphyr-urnor 25 (Riksgälds)". Esbjörn Kronbergs samling.

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 20.