381008

638. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.

Gammal Klitt. Ovoid form på uppsvängd fot med dubbel kvadratisk sockel. Uppsvängt lock. Montering i förgylld brons i form av pärlstavar, lockknopp i form av pinjekotte, hänklar med örnhuvuden med akantusornering. Höjd 35 cm.

Nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK / 4 779 - 5 376 EUR
Klubbat pris
80 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.
Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud.
Kontakta ansvarig katalogiserare för rådgivning eller läs mer här

Tilläggslista

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 8.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto