638
381008

URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gammal Klitt. Ovoid form på uppsvängd fot med dubbel kvadratisk sockel. Uppsvängt lock. Montering i förgylld brons i form av pärlstavar, lockknopp i form av pinjekotte, hänklar med örnhuvuden med akantusornering. Höjd 35 cm.

Nagg.

Tilläggslista

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 8.