381008

638. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.

Sengustaviansk.

Gammal Klitt. Ovoid form på uppsvängd fot med dubbel kvadratisk sockel. Uppsvängt lock. Montering i förgylld brons i form av pärlstavar, lockknopp i form av pinjekotte, hänklar med örnhuvuden med akantusornering. Höjd 35 cm.

Nagg.

Följerätt
Nej
Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK/4 778 - 5 376 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
98 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud.
Kontakta ansvarig katalogiserare för rådgivning eller läs mer här

Tilläggslista

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 8.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren
Chef Intag och försäljning. Specialist möbler, konsthantverk och orientalisk keramik

+46 8-32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto