648
380917

LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 640 - 7 590 EUR
7 600 - 8 690 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gammal Klitt, förgylld och patinerad brons. Kolonnformat skaft på kvadratisk sockel, karyatid uppbärande ljushållare. Höjd 29,5 cm.

Nagg.

Tilläggslista

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 75.