649
380922

LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Orrloksporfyr och förgylld brons. Kolonnformat skaft på kvadratisk sockel. Dekor av ekblad. Höjd 23 cm.

Manschetter och kedjor saknas.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.