676
380849

SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
4 200 SEK

Brunnsbergsporfyr. Rund slät form. Båda med montering av silver av Adam Tillström, Växjö 1799. Diam 6,4 cm.

Kantskador.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.