677
380848

SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Blybergsporfyr. Fasetterade. Monterade med socklar av förgylld brons på kulfötter. Diam 6,3 cm.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 150.