678
380847

SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
569 - 759 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Tinguait. Rund form imiterande laggkärl. Diam 6 cm. Kulfötter av mässing.

Diam 6 cm. Kulfötter troligen senare.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.