713
378952

KOPP, mjukt porslin. Marieberg, daterad 1781.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i grisaille och guld av familjen Liljencrantz vapen. Höjd 7 cm.

Slitage, små sprickor.

Proveniens

Commissioned by Johan Liljencrantz. Minister of Finance during the Government of King Gustavus III. Liljencrantz was also the main owner of the Marieberg Manufactory. Esbjörn Kronberg Collection.

Carl Hernmarck, "Marieberg", sid 148.