746
412231

GARNITYR, 5 delar i ETUI, S:t Petersburg 1850-tal. Orginaletuiet märkt Gustav Fabergé.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Bestående av brosch, ett par örhängen, smyckesur och kedja. Guld 18k, koboltblå emalj, antikslipade och rosenslipade diamanter.

Slitage.

Proveniens

Morgongåva till Louise Åkerblom från Carl Simonsson, guldsmed i S:t Petersburg från 1851.

Nationalmuseum, Stockholm 1997: Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, kat nr 288, avb sid 225.

Avbildat på sid. 25 i Guldet och ölet formade släkten: Simonssonska Släktföreningen och Siv Hartmann-Söderlund. Författarens Bokmaskin 1995.