Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
707. GLAS. 1700-tal.
707. GLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
712. VAS, fajans. Märkt Marieberg, 19/3 (17)71.
712. VAS, fajans. Märkt Marieberg, 19/3 (17)71.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
713. KOPP, mjukt porslin. Marieberg, daterad 1781.
713. KOPP, mjukt porslin. Marieberg, daterad 1781.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
714. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
714. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
715. FIGURINER, två stycken, mjuktporslin.  Marieberg, 1700-tal.
715. FIGURINER, två stycken, mjuktporslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
716. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.
716. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
717. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.
717. FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
719. KOPP med FAT, porslin. Meissen.
719. KOPP med FAT, porslin. Meissen.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
720. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
720. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
723. FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
723. FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. PRAKTURNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin KPM, omkring 1900.
726. PRAKTURNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin KPM, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
728. SOLITAIRE, fem delar, porslin. Empire, Frankrike.
728. SOLITAIRE, fem delar, porslin. Empire, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
752. DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.
752. DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
753. CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1889.
753. CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1889.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
764. PILLERDOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
764. PILLERDOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
766. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
766. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
768. SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
768. SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
769. SNUSDOSA, Moskva 1883.
769. SNUSDOSA, Moskva 1883.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.
770. SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
779. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1876.
779. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1876.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 7 500 SEK
780. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1877.
780. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1877.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 7 500 SEK
781. STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.
781. STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
783. DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.
783. DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
786. MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.
786. MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
787. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
787. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
788. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
788. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
789. BÄGARE, flintgods. Ryssland, Kuznetsov, sekelskifte 1900.
789. BÄGARE, flintgods. Ryssland, Kuznetsov, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
793. LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
794. KRÖNINGSBÄGARE, emalj på koppar. Till Nikolaj II:s kröning 1896.
794. KRÖNINGSBÄGARE, emalj på koppar. Till Nikolaj II:s kröning 1896.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
796. PROGRAM för KRÖNINGSFESTLIGHETER, Khodynka A. A. Levenson: Moskva, Maj 1896.
796. PROGRAM för KRÖNINGSFESTLIGHETER, Khodynka A. A. Levenson: Moskva, Maj 1896.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
797. KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.
797. KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
799. KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896.
799. KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
802. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK