806
374868

BÄGARE med LOCK, av Simon Wickert, Augsburg (verksam 1691-1708).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Delvis förgylld. Höjd 20,5 cm, vikt 637 gram.

En fot lagad, invändigt omförgylld.

Proveniens

Ursprungligen i Karl Gerhards samling, Stockholm. Därefter i arv inom familjen.