807
368126

BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Punsad inskription: A. Dyring, Kalmar 1686. I botten graverad kartusch i lagerkrans. Diameter 18 cm, längd 25,5 cm, vikt 320 gram.

Tilläggslista

Inskriptionen senare.