804
379110

BÄGARE på kulfötter, av Marx Schaller II, Augsburg 1600-talets andra hälft.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Förgylld. Höjd 9 cm, vikt 116 gram.

Mynningskanten med bristning och bucklor.

Proveniens

Ursprungligen i Karl Gerhards samling, Stockholm. Därefter i arv inom familjen.