760
379220

KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 770 - 1 940 EUR
1 840 - 2 030 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Förgylld, rektangulär med nitad kant och tumgrepp iform av ödlehuvud med röda ögon. I botten rysk minnesmedalj med Peter den store från 1723. Längd 10 cm, vikt 129 gram.

Tilläggslista

Bär stämpel Fabergé.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.