771
379196

CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 440 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgyllt med heltäckande dekor av "honeycomb-pattern" i cloissoneémalj. Längd 9,5 x 9 cm.

Små emaljskador.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.