Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
804
379110

BÄGARE på kulfötter, av Marx Schaller II, Augsburg 1600-talets andra hälft.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
484 - 678 EUR
554 - 776 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Förgylld. Höjd 9 cm, vikt 116 gram.

Mynningskanten med bristning och bucklor.

Proveniens

Ursprungligen i Karl Gerhards samling, Stockholm. Därefter i arv inom familjen.