814
380718

VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Delvis förgylld. På livet graverade alliansvapen daterade 1678. Höjd 39 cm, vikt 1 738 gram.

Lagningar.

Proveniens

Gustaf Christian von der Phalen och Margareta Dorotea Mettstacken samt Erw. Herman Zög och Elsa Elisabeth Mettstaken. Kvinnorna var systrar.