Madeleine Pyk – en samling F769
823
374864

DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Delvis förgylld. I locket minnesmedalj över Svenska Riddarhuset i Stockholm, slagen 1731. Minnesinskription vid mynningskanten: Hertigarnes af Westergötland och Nerike Hederspris Steeple-Chase Helsingborg 1894. Undertill graverade initialer och lodangivelse 84 1/2 lod. Höjd 18 cm, vikt 1.117 gram.

Proveniens

Ursprungligen i Karl Gerhards samling, Stockholm. Därefter i arv inom familjen.

För medaljen se Hildebrand II, sid. 46.