836
368130

KONFEKTSKÅL, av Jacob Jensen Smidt (verksam på Strømsø 1741-1787).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Invändigt förgylld. Undertill punsad lodangivelse 19 1/4 lod. Längd 17 cm, vikt 280 gram.

Avbildad i Svenskt Silversmide, del II, pl. 340. Felaktigt upptagen som gjord av johan Lorenz Starin, Stockholm 1740-tal.