420444

84. ANDERS ZORN, "Barnen Stuers".

Signerad Zorn och daterad -84. Utförd i Madrid. Akvarell, oval, 61 x 45 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Bukowski auktioner, Stockholm, auktion 420, "Höstauktionen", 26 - 29 oktober 1982, kat nr 371.
Privatsamling.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK/59 737 - 71 685 EUR
Klubbat pris
400 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tor Hedberg, "Anders Zorn. Ungdomstiden 1860-1893", SAK, 1923, omnämnd sid 61.
Gerda Boëthius, "ZORN -Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, omnämnd sid 146 samt upptagen i förteckningen under år 1884, sid 540.
Gerda Boëthius, "Zorn -Människan och konstnären", 1977, omnämnd sid 73.
Anders Zorn, ”Självbiografiska anteckningar”, utgivna och kommenterade av Hans Henrik Brummer, 1982, omnämnd sid 35.
Anders Zorn, ”Självbiografiska anteckningar”, utgivna av Birgitta Sandström, 2004, omnämnd sid 53 samt avbildad helsida i färg, sid 52.

Övrigt

Under sin andra resa i Spanien utförde Anders Zorn en rad porträtt av Madrids högre societet. Han kom genom sin bekantskap med den svenske ministern i Madrid, Henrik Åkerman, att få en naturlig introduktion i det sociala livet i den spanska huvudstaden. Det var så han mötte den holländske ministern Alphonse de Stuers som gav Zorn i uppdrag att porträttera tvillingarna Johan Hubert och Marie Alide (födda 1876). Den mörka fonden lyfter fram Zorns skickliga hantering av akvarellfärgen samt betonar de kopparfärgade inslagen i barnens hår och stolen som Marie Alide sitter i. Ett liknande porträtt Zorn utförde under samma period är det av Christa Morphy där vi återigen ser hur Zorn kontrasterar djupa koppar- och ockratoner mot en mörk indigofärgad bakgrund. Denna färghantering och kontrastering är ett lysande exempel på Zorns spanska akvareller från Madrid.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto