873
371265

DOSA, pärlemor och silver, ostämplad, sannolikt Frankrike 1700-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Skuren dekor. Invändig sköldpadd och spegelglas med gravyr "De Geer 26 aug 1781 W v H". Längd 5,5 cm, bredd 4,3 cm.

Lagning, nagg, bristning.

Proveniens

Given av Grevinnan Wilhelmina von Höpken till maken Friherre Charles de Geer af Leufsta.