Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1429. SKULPTUR, hornbill. Qing dynastin, 1800-tal.
1429. SKULPTUR, hornbill. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1430. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1430. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1433. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin.
1433. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1436. VAS, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1436. VAS, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
1437. NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1439. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912).
1439. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1440. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1440. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1443. SNUSFLASKA, troligen agat med korallpropp. Qing dynastin.
1443. SNUSFLASKA, troligen agat med korallpropp. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1444. SNUSFLASKA, Kina, troligen Republik.
1444. SNUSFLASKA, Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1445. SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné.
1445. SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1446. SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina.
1446. SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1447. SNUSFLASKA med LOCK, agat och nefrit. Kina.
1447. SNUSFLASKA med LOCK, agat och nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1449. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina.
1449. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1453. SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina.
1453. SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1454. VAS, pekingglas. Qing dynastin.
1454. VAS, pekingglas. Qing dynastin.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1455. VAS, pekingglas. Kina.
1455. VAS, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1456. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1456. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. GLASMÅLNING. Sen  Qing dynastin.
1464. GLASMÅLNING. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1465. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1465. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
1466. MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1467. SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal.
1467. SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1470. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1470. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1471. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1472. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1472. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1475. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1475. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1478. TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723).
1478. TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1479. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1479. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1480. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1480. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1485. SCROLLVIKT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
1485. SCROLLVIKT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1487. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1488. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1489. PRAKTVAS, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1489. PRAKTVAS, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1490. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, circa 1725-30.
1490. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, circa 1725-30.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1491. SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1491. SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1494. VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700.
1494. VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1495. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1495. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1496. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin.
1496. VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1497. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1497. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1498. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1498. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1499. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1499. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1500. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1500. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1501. VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
1501. VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1502. VAS, keramik. 1700-tal eller äldre.
1502. VAS, keramik. 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1503. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1504. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1504. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1505. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1505. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1507. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
1507. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1509. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1509. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1512. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1512. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1513. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1515. URNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1515. URNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1516. TEDOSA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1516. TEDOSA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1517. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1517. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1518. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1518. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK