Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1621PLAKETT, porslin. Qing dynastin, omkring 1900.7 000 SEK
1622SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1623LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.6 500 SEK
1624PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin med Guangxu märke.5 000 SEK
1625VAS, porslin. Sen Qing dynasti.14 000 SEK
1626SKÅLAR, två stycken, porslin. Sen Qing med Daoguang- respektive Qianlong märke.290 000 SEK
1627SKÅLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguang sigillmärke.95 000 SEK
1628SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, med Daoguang sigillmärke.70 000 SEK
1629URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.44 000 SEK
1630VAS, porslin. Tidigt 1900-tal.13 000 SEK
1631SKÅL, porslin. Troligen Republik med Yongzheng sex karaktärers märke.22 000 SEK
1632SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.8 000 SEK
1633SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal med Daoguang sigillmärke.190 000 SEK
1634SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Daouguang sigillmärke.180 000 SEK
1635VAS, porslin. Republik, 1900-talets första hälft med Qianlong sigillmärke.15 000 SEK
1636FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.Återrop
1637VAS, porslin, Kina, troligen Republik.13 000 SEK
1638VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Yongzheng sex karaktärers märke.8 000 SEK
1639TALLRIKAR, ett par, porslin. Kina, troligen Republik med fyra karaktärers märke.Återrop
1640VAS, porslin. Kina, troligen Republik.6 000 SEK
1641VAS, porslin. Kina, 1900-tal.90 000 SEK
1642VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.310 000 SEK
1643SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti med Guangxu sex karaktärers märke.12 000 SEK
1644SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal. med Daoguang sigillmärke.8 000 SEK
1645FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.12 000 SEK
1646PLAKETT, porslin. Qing dynastin.15 000 SEK
1647BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.6 500 SEK
1648SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.24 000 SEK
1649SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.Återrop
1650VAS, porslin. Sen Qing dynasti.10 000 SEK
1651VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlong sigillmärke.280 000 SEK
1652SKÅL, porslin. Republik, 1900-talets första hälft med Qianlong sigillmärke.5 000 SEK
1653YTTERFODER, ett par, porslin. Republik, 1900-talets första hälft, med Qianlong fyra karaktärers märke.17 000 SEK
1654SKÅLAR, tre stycken, porslin. Sen Qing dynasti, med Tongzhi sigillmärke.3 500 SEK
1655LYKTOR/PERUKSTOCKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, sent 1800-tal.16 000 SEK
1656VAS, porslin. Troligen sen Qing dynasti.6 500 SEK
1657VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.24 000 SEK
1658SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.Återrop
1659VAS, porslin. Qing dynastin.Återrop
1660VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong märke.Återrop
1661VAS, porslin. Kina, 1900-tal.16 000 SEK
1662VAS, porslin. Kina, 1900-tal.Återrop
1663VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.Återrop
1664FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.2 000 SEK
1665URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).11 000 SEK
1666TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).4 000 SEK
1667URNA, porslin. Transition, 1600-tal.48 000 SEK
1668TEKANNA med LOCK, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).40 000 SEK
1669RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).26 000 SEK
1670KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).26 000 SEK
1671KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).8 500 SEK
1672FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).12 000 SEK
1673FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).7 500 SEK
1674FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).8 000 SEK
1675KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.6 500 SEK
1676FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).6 000 SEK
1677SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, med Chenghuas sex karaktärers märke.15 000 SEK
1678SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghua sex karaktärers märke.16 000 SEK
1679SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).5 500 SEK
1680KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.Återrop
1681MINIATYRKOPP, porslin. Ming dynastin med Jiajing sex karaktärers märke.5 000 SEK
1682FAT, porslin. Transition, 1600-tal.3 000 SEK
1683URNA, porslin. Transition 1600-tal.44 000 SEK
1684SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.3 500 SEK
1685KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.16 000 SEK
1686PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Chenghua sex karaktärers märke.7 000 SEK
1687KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.9 500 SEK
1688TALLRIKAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal, med Chengua sex karaktärers märke.32 000 SEK
1689VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.6 500 SEK
1690VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
1691VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).2 800 SEK
1692KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
1693VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).2 000 SEK
1694VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1695TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1696FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1697URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.36 000 SEK
1698SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722.6 500 SEK
1699TRUMPETVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1700BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).32 000 SEK
1701PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).26 000 SEK
1702TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
1703SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1704URNA, porslin. Qing dynstin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1705KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
1706TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).18 000 SEK
1707VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).22 000 SEK
1708KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).60 000 SEK
1709SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
1710ÖLKRUS/STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal.5 500 SEK
1711MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
1712SKÅL, porslin. Qing dynastin.Återrop
1713KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1714BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.20 000 SEK
1715FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1716FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1717TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1718VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).30 000 SEK
1719VASER, två snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1720SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop