215
459964

Jean Bazaine

(Frankrike, 1904-2001)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris

Jean Bazaine
(Frankrike, 1904-2001)

"L'Orage à Ostende"

Signerad Bazaine och daterad -48. Duk 100 x 65 cm.

Proveniens

Tidigare i Gerard Bonniers samling, Stockholm.

Stedelijk Museum, Amsterdam, "Tijdgenoten uit Parijs", juni 1953, kat nr 7.
Kunsthalle, Bern, "Jean Bazaine", 18 oktober - 26 november 1958, kat nr 1.
Kestner-Gesellschaft, Hannover, "Jean Bazaine", 11 december 1962 - 27 januari 1963, kat nr 34.
Kunstnernes Hus, Oslo, "Jean Bazaine", 20 april - 12 maj 1963, kat nr 34.
Musée National D'Art Moderne, Paris, "Jean Bazaine", 22 oktober - 31 december, 1965, kat nr 34.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

419. Francesco Clemente, "The Four Elements".
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
Budhistorik
680 000

ditt bud
Fair warning
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
Aktuellt bud:
680 000 SEK