217
463909

Pierre Soulages

(Frankrike, Född 1919)
Pierre soulages, "peinture 58 x 40 cm, septembre 1951".

"Peinture 58 x 40 cm, septembre 1951"

Signerad Soulages. Utförd 1951. Duk 58,5 x 40 cm.

Utropspris:

1 000 000 - 1 500 000 SEK

116 279 - 174 419 EUR

Klubbat pris:
2 150 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)

Proveniens

Galerie Birch, Köpenhamn.
M. Werner Nielsen (inköpt från ovan 1951)
Överläkare Jorgen Krygers samling, Danmark (inköpt från ovan 1953).

Galerie Birch, Köpenhamn, "Soulages", augusti - september 1951.

Pierre Encrevé, "Soulages, l'oeuvre complet, peintures", vol I, 1994, upptagen som nr 88, avbildad sid 110.

Övrigt

Konstnären Pierre Soulages räknas som en av efterkrigstidens mest intressanta i Europa. Efter andra världskriget blev Soulages bland de tongivande i ”deuxième école de Paris”, d v s de konstnärer som kom att måla abstrakt och som initialt hade starka kopplingar till Cobragruppens spontana abstrakta expressionism. Stilen har senare beskrivits med termer som tachisme och lyrisk abstraktion. Medlemmarna var förutom Pierre Soulages bl a Jean Dubuffet, Nicolas de Staël, Hans Hartung, Serge Poliakoff, Bram van Velde, Georges Mathieu, Jean Messagier, Zoran Music. Flera av dessa konstnärer var knutna till Galerie de France i Paris och ställde ofta ut på ”Salon des Réalités Nouvelles”.
Pierre Soulages föddes 1919 i Rodez, en region där intresset för förhistorisk och romansk kultur var stort, vilket kom att påverka hans konstnärskap. 1938 begav han sig till Paris för att studera på École des Beaux-Arts, men lämnade efter kort tid skolan då han fann undervisningen alltför konservativ. Påverkad och helt fascinerad blev han däremot av de fantastiska konstverk av Cézanne och Picasso som han såg på utställningar runtom i staden. Under krigsåren tjänstgjorde Soulages i den franska armén och tvingades acceptera en paus i måleriet. Till Paris återvände Soulages först 1946 där hans karriär som konstnär tog fart på allvar efter mötet med Sonia Delaunay som visade honom det abstrakta måleriet. I slutet av 1940-talet slog han igenom med sitt poetiska autodidakta måleri som kännetecknas av återhållsamhet i formatet och en strängt hållen färgskala i svart, brunt, grått, mörk grönt och djupt blått. Med breda stråk av färg som varierade från pastost till transparent med tydliga spår av penseldragen eller spateln lyckades han skapa ett fascinerande måleri som förstärker ljusspelet och reflexerna på ett suggestivt sätt. Konstnärens eget budskap var; "Out of darkness came forth light". Man förs från mörker till ljus med hjälp av rytmiskt strukturerade tecken med formrelationer i en mystisk atmosfär. Soulages fick även starka impulser från den japanska kalligrafin.
1949 hade Pierre Soulages sin första separatutställning på Galerie Lydia Conti i Paris och den andra utställningen blev 1951 på Galerie Birch i Köpenhamn, ett av Europas viktigaste galleri vars ägare Börje Birch öppnade redan 1946 och framförallt är känd för att ha visat Cobra-gruppen och deras vänner, bla Pierre Soulages. Det för auktion aktuella katalognumret inköptes av samlaren M Werner Nielsen just på Galerie Birch 1951. Därefter avlöste utställningarna varandra runt om i världen och kröntes 2009-10 av en retrospektiv utställning på Musée national d’art moderne, Centre Pompidou i Paris och 2001 blev Pierre Soulages den första levande konstnären som fått ställa ut på Hermitaget i Sankt Petersburg. Pierre Soulages konst visas permanent på över 150 museum i världen.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801