224
451258

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni tàpies, "la clau de foc" no 24.

"La clau de Foc" No 24

Signerad Tàpies. Utförd 1973. Blandteknik och collage uppfäst på pannå 22 x 18 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

11 628 - 14 535 EUR

Klubbat pris:
100 000 SEK
Tilläggslista

Upptagen i Vol. 3 av Catalogue Raisonné över Tàpies som utförd 1973.

Proveniens

Sala Gaspar, Barcelona.
Galerie Bleue, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auktion nr 499, 24 april 1996, kat nr 178.
Därefter i privatsamling, Stockholm (inköpt vid ovanstående auktion).

"Tàpies : obra completa. Vol. 3, 1969-1975", 1992, upptagen som nr 2700, avbildad sid 359.