226
428988

Tadeusz Kantor

(Polen, 1915-1990)
Tadeusz kantor, komposition.
Tadeusz kantor, komposition.

Komposition

Signerad T. Kantor och daterad Paris I. 1960 a tergo. Duk 80 x 100 cm.

Utropspris:

175 000 - 200 000 SEK

20 349 - 23 256 EUR

Klubbat pris:
220 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären på 1960-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.