Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
310
452104

ESTRID ERICSON, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad dekor i relief. Stämplad med änglamärket Stockholm k9. Höjd 12 cm.

Smärre skador.

Hedqvist, Jacobson & Gerber, "Modernt svenskt tenn", Stockholm 2004, jfr liknande burkar avbildade sid 122.