Madeleine Pyk – en samling F769
403
452776

OTAR HÖKERBERG, stol, Sverige ca 1925.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bemålad i grönt och guld, genombruten ryggbricka, reliefdekor av stiliserade palmetter och fleuroner.

Smärre slitage.

Proveniens

Familjen Wicander, Harpsund

Svenska Heminredningar i bild, Sterner & Rosvall, Bonniers 1932, se bild sid 109.

Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.
Otar Hökerberg är arkitekten bakom Harpsunds egendom, Flen, Södermanland, ritat år 1914.