405
452773

OTAR HÖKERBERG, tillskriven, byrå, Sverige 1920-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bonad och svärtad björk, valnöt med intarsia på lådfronter, fyra + tre lådor med träknoppar, exotiserande fötter med odjur, intarsiamotiv med zodiakens tecken samt fabelmotiv. Höjd ca 113 cm, bredd 107,5 cm, djup 44 cm.

Smärre slitage. Nyckel saknas.

Proveniens

Familjen Wicander, Harpsund

Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.
Otar Hökerberg är arkitekten bakom Harpsunds egendom, Flen, Södermanland, ritat år 1914.